Zadzwoń do nas
Budowa domu to proces, który wymaga przestrzegania licznych przepisów, zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i w ich trakcie. Dla osób bez doświadczenia w budownictwie może być to wyzwanie. Dlatego w realizację projektu zaangażowanych jest wielu specjalistów, którzy dbają o prowadzenie prac zgodnie z przepisami, projektem i sztuką budowlaną. Jednym z takich ekspertów jest inspektor nadzoru budowlanego. Choć zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego nie jest obowiązkowe przy budowie domu jednorodzinnego, wiele osób decyduje się na taką współpracę. Dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć.
Kluczową rolę w procesie realizacji inwestycji pełni kierownik budowy. Jest on odpowiedzialny za nadzór nad całym przebiegiem budowy od początku do końca. Jego podstawowe zadania to koordynacja prac związanych z budową, nadzór nad ich prawidłowym wykonywaniem oraz zapewnianie zgodności z projektem budowlanym i obowiązującymi przepisami prawa.
Zgodnie z prawem (art. 18 ust. 1 Prawo budowlane, art. 41 ust. 1 Prawo budowlane) zatrudnienie kierownika budowy jest obowiązkiem inwestora. Śmiało można zatem powiedzieć, że kierownik budowy czuwa nad tym, aby budowa była prowadzona poprawnie. Inwestor, który chce zweryfikować pracę kierownika budowy i podwykonawców, może zdecydować się na zatrudnienie inspektora nadzoru budowlanego .
Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane inspektor nadzoru budowlanego obok inwestora, kierownika budowy, kierownika robót i projektanta jest pełnoprawnym uczestnikiem procesu budowlanego. Jest on specjalistą, który reprezentuje interesy inwestora w czasie całego procesu budowy, kiedy ten nie może lub nie chce samodzielnie oceniać poprawności realizacji inwestycji.
Osoba pełniąca obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego musi posiadać uprawnienia do kierowania pracami budowlanymi w nieograniczonym zakresie. Ponadto inspektor nadzoru inwestorskiego musi być wpisany na listę członków Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że inspektor nadzoru budowlanego pełni taką samą rolę, co kierownik budowy - trzeba jednak zaznaczyć, że są to dwie zupełnie różne funkcje, których nie należy ze sobą mylić. Rolą inspektora nadzoru budowlanego jest kontrolowanie, czy wszystkie osoby biorące udział w procesie budowy domu działają zgodnie z prawem, projektem budowlanym i normami technicznymi.
Nadzór inspektora nadzoru budowlanego nie jest konieczny przy każdym rodzaju inwestycji. Przez prawo jest on wymagany przy szczególnie trudnych realizacjach, np.:
Warto również wspomnieć, że w niektórych przypadkach organy administracji publicznej, takie jak nadzór budowlany, mogą nałożyć obowiązek wynajęcia inspektora nadzoru budowlanego. O tym, kiedy taki obowiązek może zostać nałożony, mówi dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 19 listopada 2001 r. W pozostałych przypadkach to inwestor decyduje czy chce skorzystać z pomocy inspektora nadzoru inwestorskiego. Warto się na to zdecydować, jeśli nie posiada się wiedzy technicznej lub nie ma czasu czuwać nad procesem budowy domu.
Koszty związane z zatrudnieniem inspektora nadzoru budowlanego mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Z perspektywy inwestora warunki współpracy z inspektorem nadzoru inwestorskiego są zazwyczaj określane na podstawie szczegółowej umowy, która precyzuje zakres obowiązków, wynagrodzenie, harmonogram pracy oraz inne istotne kwestie. Inspektorzy nadzoru inwestorskiego mogą być zatrudniani zarówno na pełny etat, jak i w formie konsultacji, w zależności od potrzeb i specyfiki danego projektu budowlanego.
Ogólnie rzecz biorąc, koszt zatrudnienia inspektora nadzoru inwestorskiego zazwyczaj nie przekracza 3% wartości całej inwestycji. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie szacunkowa wartość, a ostateczna cena może się różnić w zależności od zakresu obowiązków inspektora nadzoru budowlanego, jego doświadczenia, renomy oraz regionu, w którym realizowana jest inwestycja.
Rola inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowy określona jest w art. 25 Ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nim osoba pełniąca tę funkcję ma za zadanie przede wszystkim reprezentować inwestora na budowie. W praktyce obowiązki inspektora nadzoru inwestorskiego to:
Inspektor nadzoru inwestorskiego może być kluczową osobą w procesie budowlanym, może reprezentować interesy inwestora i dodatkowo weryfikować zgodność przebiegu prac z projektem oraz przepisami prawa. Staranności prowadzonych prac sprzyja przede wszystkim współpraca z doświadczonymi i profesjonalnymi wykonawcami – takich znajdziesz w NBPK.
Zależy nam na zapewnieniu najwyższego standardu realizacji inwestycji. Jeśli więc będziesz czuć się pewniej, gdy nad budową Twojego wymarzonego domu będzie czuwać niezależny inspektor, możesz być pewny profesjonalizmu naszych usług.
Skontaktuj się z nami i zrób pierwszy krok w kierunku realizacji planów budowlanych!
Port Dom Sp. z o. o.
Rososz 73
05-319 Cegłów
KRS: 0001134613
NIP: 8222412368
REGON: 529995016
Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave.
Wpisy na blogu
Na skróty